Absolútne základným kritériom pre výber správnej kosačky je plocha ktorú idete kosiť.
Každá kosačka je výrobcom dizajnovaná na určitú plochu, plocha znamená čas zaťaženia, záber kosenia výkon motora a množstvo ďalsích parametrov až po robustnosť konštrukcie. 

Druhým základným kritériom je profil terénu, jeho členitosť, nutnosť prihliadať na váhu a manévrovateľnosť pri kosení.
V zásade platí, že čím je kosačka menšia tým sa s ňou ľahšie manévruje, ale naopak narastá čas nutný na pokosenie rovnakej výmery ako s kosačkou ktorá ma o 10cm širší záber a samozrejmä vačší kôš.

Ako tretie pri výbere by mali prichádzať osobné preferencie kupujúceho pri voľbe energie ktorá poháňa zariadenie. Či bude vhodná elektrika, či ako zákazník uprednostňujete benzínové motory, alebo sa spoľahnete na rozvíjajúci sa segment akumulátorovej a robotickej techniky treba dôkladne zvážiť a zamyslieť sa nad každou radou a argumentom, ktorý vám poskytne profesionál.

Pri výbere je veľmi dôležité oboznámiť sa hlavne s výhodami aj nevýhodami jednotlivých riešení. Každé z nich má svoje hranice ktorými je práve plocha, ktorú su schopné kosiť. Skoro vždy je nutná kombinácia viacerých zariadení pretože nič nie je na 100% univerzálne. Ako príklad sa dá uviesť kombinácia trávneho traktora a krovinorezu, kde pokosíte veľké plochy traktorom, ale okolo stromov, alebo napríklad v jarku musíte použiť krovinorez. Druhým príkladom je moderný trávnik o ktorý sa stará robotická kosačka, ale aj jej možnosti v určitých častiach končia a vy si budete musieť pomôcť okolo skalky, vyvýšených múrikov, obrubníkov či schodov s vyžínačom.

Nezabudnite, že síce poslednou v zozname ale naozaj veľmi dôležitou informáciou je reálna dostupnosť servisu. Pekné frázy a "nekonečné" záruky, vám zariadenie v prípade problému neopravia, zistite si preto pre kúpou kde môžete riešiť prípadné technické problémy. Tí z vás ktorí už máte nejaké tie skúsenosti, viete, že je minimálne dobré poznať aspoň pár základných názvov, ich ceny a dostupnosť. Preto sa informujte pri kúpre na dostupnosť a cenu žacieho noža, unášača, vzduchového filtra, bowdenov, alebo v prípade akumulátorových a robotických kosačiek na dostupnosť a cenu akumulátorov.